• belovodsk

31 ТРАВНЯ-ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ


Про шкоду тютюну і про те, який вплив куріння на організм людини, знають всі. Однак число курців від року до року тільки зростає.

СУЧАСНІ МЕДИКИ Б’ЮТЬ НА СПОЛОХ.

У тютюновому димі міститься понад 4000 токсичних речовин, які здатні викликати рак та різні мутації. При цьому у складі тютюнового диму складно виділити найбільш шкідливий компонент. Фахівці зараховують до таких тютюновий дьоготь, або смолу, що утворюється під час куріння. Вона являє собою тверді частинки, які плавають в диму, а потім осідають на дихальних шляхах і легенях курця, утворюючи шар канцерогенної смоли. У тютюновому дьогті містяться також феноли, нафтоли, крезоли, нафталени. Лише п'ята частина цих речовин затримується фільтрами, решта проникає в легені. Кожна людина, яка тверезо оцінює вплив куріння, відмовляється від постійних інгаляцій із суміші нафталіну і фенолу.

Як виявляється негативний вплив дьогтю на організм людини?

Для нормального газообміну в легенях потрібно, щоб їх поверхня була чистою. Якщо ж вона покрита шаром смоли, дихання затруднюється, виникає задишка, кашель. При великому стажі куріння може розвинутись хронічне обструктивне захворювання легенів(кашель, задишка, серцево-судинні порушення, необхідність пожиттєвого застосування дороговартісних препаратів та інгаляторів).

НІКОТИНОВА ЗАГРОЗА Деякі фахівці самою небезпечною речовиною, яка негативно впливає на організм людини, вважають алкалоїд нікотин, так як саме він викликає тютюнову залежність. Через легені нікотин проникає в кров, а потім, подолавши гематоенцефалічний бар'єр, - в мозок. Тут він провокує викид гормону задоволення- дофаміну. З часом його кількість знижується, і людина знову тягнеться до пачці з сигаретами. В середньому людина курить один раз за сорок хвилин. Саме такий час потрібен для того, щоб рівень дофаміну впав удвічі. Однак вплив куріння, і зокрема нікотину, полягає не тільки в цьому. Нікотин є сильним нейротоксином, який, впливаючи на нервову систему, призводить до брадикардії, або зниження частоти скорочень серцевого м'яза. В результаті, організму не вистачає кисню, зменшується об'єм крові, збільшуються частота і сила серцевих скорочень, підвищується артеріальний тиск. Крім того, вплив нікотину на організм людини, полягає в тому, що він здатний викликати спазми периферичних шкірних судин (про це свідчить колір шкіри курців), а також розширення коронарних судин, уповільнення перистальтики кишечника і шлунка, застою не перевареної їжі, втрати апетиту. Знаючи про останню властивістьі нікотину, дівчата, не оцінюючи негативний вплив куріння, починають палити, щоб скинути вагу. Подібний метод корекції фігури швидше призводить до порушення травлення. Крім цього, нікотин викликає спазми вивідної частини кишечнику, що може утруднити циркуляцію крові та призвести до виникнення гемороїдальних вузлів. Дівчина з нездоровим кольором обличчя, неприємним запахом з ротової порожнини та геморроєм симпатії не викличе!

ДОДАТКОВІ РИЗИКИ До фармакологічного ефекту куріння відноситься і комплексний вплив усіх речовин, що входять в тютюновий дим. А їх чимало. Одна з них - чадний газ, або оксид вуглецю. Він може з'єднуватися з гемоглобіном(це білок крові, який транспортує кисень до всіх тканин організма) у сотні разів краще, ніж його «колега» кисень. А тому чадний газ заміщує кисень, тому органи і тканини людини, що палить, схильні до гіпоксії(недостатнє постачання кисня в тканини), або відсутності кисню. Щоб її компенсувати, легені і серце працюють з більшим навантаженням, а це призводить до проблем з кровообігом. Під впливом оксиду вуглецю пошкоджуються і стінки артерій, що може викликати звуження коронарних судин і серцеві напади.

Іншим компонентом, що входять до складу диму, є синільна кислота. Це отруйна речовина негативно впливає на нервову систему, так як знижує її здатність клітин приймати кисень. Крім того, синільна кислота шкодить клітинам миготливого епітелію верхніх дихальних шляхів, а адже саме вони є захистом бронхів від патогенних бактерій, пилу і скупчення слизу. Якщо ці пошкоджені клітини, бактерії і токсичні речовини накопичуються в легенях, курець страждає від бронхіту і ранкового кашлю. На війчастий епітелій впливають і інші складові тютюнового диму, такі як амоній, акролеїн, формальдегід, діоксид азоту. Всі ці пахучі та їдкі речовини роблять дим більш дратівливим.

Крім того, до величезного списку шкідливих компонентів тютюнового диму відносяться оцтова, мурашина, масляна кислоти, миш'як, вісмут, свинець, калій, марганець і радіоактивні метали калій-40 полоній-210 радій-226 і радій-228 торій-228. Таким чином, куріння рівнозначно вдихання диму вихлопної труби. Тютюн здатний висмоктувати з грунту солі кадмію. Отже, ця речовина, накопичуючись у легенях, шлунково-кишковому тракті, нирках, викликає різні захворювання. А оксид кадмію, проникаючи в організм людини разом з тютюновим димом, може призвести до раку легенів. Підвищена концентрація інших металів в організмі також не є нешкідливою. Наприклад, марганець призводить до активності ферментів у чоловіків, які руйнують ДНК(це може призвести до мутацій генів і ризику народження дитини з вадами розвитку). Свинець здатний збільшувати чутливість до опромінення, скорочувати тривалість людського життя і сприяти появі захворювань у ранньому віці. Високий рівень цієї речовини порушує нормальну діяльність нирок, негативно позначається на рухової активності, координації рухів, швидкості реакції, слуховому сприйнятті, пам'яті.

#тютюнопаління

0 перегляд